Viskas apie namus iki 80 kv.m.

Nekilnojamojo turto sandorių pinklės: kaip greičiau parduoti nekilnojamąjį turtą?
2017-01-28
Investavimas į nekilnojamąjį turtą
2017-02-14

Viskas apie namus iki 80 kv.m.

Mazas modernus namas iki 80 kv.m

Individualius gyvenamuosius namus projektuojančių įmonių architektų teigimu besirenkantieji nedidelio ploto namus geriau įvertina savo finansines galimybes ir poreikius. Tokio namo kaina gali būti net mažesnė už naujos statybos buto didmiestyje. Vis dėlto, siekiant gyventi patogiai, reikia sugebėti maksimaliai išnaudoti gyvenamąjį plotą ir susitaikyti su tuo, kad gyvenamosios erdvės bus mažiau.

Pastatyti pigiau ir paprasčiau

Šiuo metu mažesnio ploto būstai apskritai yra „ant bangos“. Nebūtinai tai yra būstai iki 80 kv. m ploto, bet žiūrint į visumą, svarstyklės krypsta kompaktiškesnių būstų pusėn. Tiek ekonominiai, tiek psichologiniai faktoriai lemia, kad namą norima pastatyti lengviau, greičiau ir už prieinamą kainą. Tai lemia žmonių noras statytis namą „visam gyvenimui“ – dažniau kaip laikiną pirmąjį būstą bendro gyvenimo pradžioje arba kaip optimalų būstą dviems žmonėms, kai iš namų išsikrausto suaugę vaikai. Dėl to keičiasi ir pati statybų technologija – mažėja mūrinių ir daugėja tiesiog sklype surenkamų, vadinamųjų modulinių, namų.

Architektai atkreipia dėmesį ir į tai, kad 80 kv. m namą ne tik pigiau, bet ir gerokai paprasčiau pastatyti – čia galima išsiversti be technikos ir ypatingų technologijų. Tarkime, atstumas tarp laikančiųjų konstrukcijų tokiame name neturi viršyti šešių metrų, taigi sienoms žmogus gali naudoti paprastus medienos tąšus – nereikalingos masyvios sijos ir dideli atstumai tarp jų. Natūralu, kad nedidelio ploto vienaaukštį namą pastatyti paprasčiau, dažnai tai pavyksta padaryti savo jėgomis, nesamdant statybos darbus atliekančios įmonės.

Namų iki 80 kv. m privalumai
Savame suprantama, kad pagrindinis motyvas statyti mažo ploto namą – nedideli statybų kaštai, o pabaigus statinį – mažesnės išlaidos jam eksploatuoti, šildyti. Atsižvelgiant į statybos kainą, mažų namų konstrukcija yra paprasta, todėl darbų kaina bus pastebimai mažesnė. Statybų metu bus sunaudota mažiau medžiagų, ir tai turės įtakos namo sąmatai. Sutaupytus pinigus galima išleisti namo izoliacijai, apdailai, efektyvesnėms inžinerinėms sistemoms diegti. Visa tai leis turėti efektyvesnį namą, kuris greičiau atsipirks nei didesnis namas.

Tokį namą galima suprojektuoti nedideliame sklype užmiestyje ar sodo sklype, laikantis sanitarinių ir priešgaisrinių reikalavimų tarp gretimų pastatų ir sklypų. Tinkamai suplanavus, galima itin kompaktiškai projektuoti erdves. Be to, kad ir mažesnio ploto, tai yra namas su asmenine teritorija, sklypu, sodu ar daržu, galimybe įsirengti terasą, tinkamas gyventi šeimai iki keturių asmenų.

Trūkumai
Verta nepamiršti, kad namas iki 80 kv.m. dažnai tampa ne ką didesniu naudingu plotu nei butas, nes turite įvertinti ir tai, kad name turi atsirasti tokios pagalbinės patalpos kaip katilinė, sandėliukas (pavyzdžiui, butuose tai pakeičia rūsys) ir panašiai. Reikia pabrėžti, kad katilinė nėra švari patalpa, todėl skalbyklė, džiovyklė ir lyginimo lenta turėtų rasti atskirą vietą.

Taigi, tai lemia, kad namo naudingas plotas atitinkamai sutirpsta iki 60-65 kv.m, todėl elementariai gali trūkti vietos daiktams susidėti.

Ribotas plotas kai kuriems gali atrodyti lemiamu veiksniu atsisakyti tokio namo, nes ištaigingai gyventi jame nepavyks. Be to, iš karto būtina pagalvoti ir apie priestatą ar stoginę automobiliui, lauko įrengimams, dviračiui, žoliapjovei ir kitiems būtiniems gyvenimo užmiestyje atributams laikyti. Nepaisant to, ribotą plotą ne visi linkę sureikšminti – esant poreikiui jį galima padidinti įsirengiant palėpę arba priestatą.

Projekto rengimas
Pastatai iki 80 kv. m. gali būti priskirti II nesudėtingų statinių kategorijai, jeigu jų aukštis yra iki 8,5 m, atstumas tarp laikančiųjų konstrukcinių elementų yra iki 6 m ir rūsys yra ne didesnis nei pirmo aukšto statinio kontūras. Šiems statiniams taikomi ne tokie griežti reikalavimai – supaprastinta projektavimo tvarka, nereikia vesti statybos žurnalo, galima namą pasistatyti kaip ūkį.

Pagal šiuo metu galiojančius teisės aktus, statant namą rajone ar gyvenvietėje, turinčioje iki 3000 gyventojų, nesudėtingo statinio projektui nereikia gauti statybą leidžiančio dokumento, išskyrus tais atvejais, kai pastatas statomas saugomoje teritorijoje. Taigi, tokiu atveju trumpėja projektavimo procesas, nes pakanka parengti brėžinius, pagal kuriuos namas bus statomas. Kita vertus, mieste projekto tvirtinimo procesas pernelyg nesiskiria nuo didesnių namų projektavimo.
Svarbu pabrėžti, kad net ir statant namą be statybos leidimo savivaliauti negalima. Kiekvienas pastatas turi atitikti Statybos įstatymo nustatytus reikalavimus. Pabaigus statybą, pastatas turi būti įregistruotas Nekilnojamojo turto registre, pristačius kadastrinių matavimų bylą.

Namo erdvių projektavimas
Projektuojant bet kokį gyvenamąjį namą svarbiausia, kad užsakovas aiškiai suvoktų savo šeimos narių poreikius. Efektyvaus patalpų išdėstymo pavyzdys – įėjimą į pastatą projektuoti ties namo viduriu, taip išvengiant didelių koridorių ir patenkant į visas patalpas tiesiai iš centro. Optimalią tokio namo planinę struktūrą sudarytų bendra svetainės ir virtuvės bei valgomojo erdvė.
Pavyzdžiui, jei bus įrengiami du vaikų kambariai po 12 kv. m ir tėvų miegamasis 15 kv. m., svetainei su virtuve liks apie 25 kv. m. Tai yra labai mažai, o visas namas taps kaip butas – vieta pernakvoti, o ne gyventi. 80 kv. m. name apie patogų gyvenimą galima pradėti galvoti, jei name bus numatomas vienas tėvų kambarys ir vienas vaikų kambarys, o norint gyventi kokybiškai, reikėtų pagalvoti apie pomėgius ir vietą jiems. Daiktams laikyti gali būti išnaudojamos antresolės arba pastogės erdvės.
Taigi, norint turėti daugiau miegamųjų, virtuvė, valgomasis ir svetainė neišvengiamai atsidurs bendroje erdvėje, o prieškambario ir koridorių teks atsisakyti. Į likusias patalpas bus patenkama tiesiai iš bendrosios patalpos. Taupant plotą, reikėtų vengti ir įvairių atskyrimų ir pertvarų.
Erdvesnį namo projektą su dviem miegamaisiais paprastai renkasi jaunos šeimos arba pagyvenusios poros, kurios nori patogaus miegamojo sau ir mažesnio vaiko-svečių kambario.

Kaip turėti daugiau ploto ir legalios “gudrybės”
Bene kiekvienas statydamas ar ruošdamasis pirkti tokį stambų objektą kaip namas, skaitome informaciją internete ar kitur – atrodytų, kuo daugiau, tuo geriau. Čia galima pasiskaityti ir “gudrybių” – pavyzdžiui, apie tai kaip projektuoti rūsį ir palėpę jų neįtraukiant į naudingą namo plotą. Tiesa, skaitant apie legalias „gudrybes“ lengva apgauti save. Pirmiausia, būtina atkreipti dėmesį, kad namui iki 80 kv.m. skaičiuojamas bendrasis plotas, o ne naudingasis. Tai reiškia, kad į bendrąjį plotą patenka tiek palėpės su mažesniu nei 1.6 m aukščiu, tiek visi sandėliukai ar panašiai. Vienintelis „kabliukas“ yra nebent tai, kad namui iki 80 kv.m. neskaičiuojamas rūsio plotas – taigi, iš esmės galite statyti 80 kv.m. su rūsiu ir tai vis tiek bus nesudėtingas II grupės statinys. Tik šiuo atveju būtina atkreipti dėmesį, kad rūsys privalės ir likti rūsiu – jame negalėsite įsirengti gyvenamųjų patalpų ir panašiai.

Taip pat atsiminkite, kad rūsys nėra tas pats kas cokolinis aukštas. Jei kažkada ateityje rūsį sugalvosite keisti į gyvenamasias patalpas, pavyzdžiui dalį jo atkasant, įrengiant langus, ir taip padidinsite namo bendrąjį plotą – privalėsite išsiimti statybos leidimą namo rekonstrukcijai.
Jei neužtenka 80 kv.m. ir vėliau statote priestatą
Kartais galite pastebėti, kad tiek gyvenamojo ploto vis dėlto neužtenka, norisi gyventi bent kiek erdviau ir patogiau. Todėl sugalvojate, kad problemas išspręstų namo priestatas. Problema, kad toks sprendimas neišvengiamai didina namo plotą. Tokiu atveju kartojamas visas statybos leidimo išėmimo procesas, todėl jei galvojate apie 80 kv.m. namą tik siekdami sutaupyti laiko teisiniuose reikaluose – vėliau to laiko prarasite dvigubai.
Procesas vyksta taip:

  1. didėja namo bendrasis plotas (t.y. viršijama 80 kv.m. riba ir namas iš nesudėtingo virsta į neypatingą) todėl turi būti rengiamas namo rekonstravimo projektas.
  2. namo rekonstravimui reikia išsiimti specialiasias projektavimo sąlygas iš atitinkamų institucijų.
  3. rengiamas namo rekonstravimo projektas (būtina rengti tiek architektūrinę, tiek konstrukcinę dalį).
  4. parengtas projektas derinamas per „Infostatybos“ sistemą.
  5. gaunamas statybos leidimas.

Laikas ir taupymas – vis svarbiau
Mažų namų statybos populiariumas greitai nedings. Žmonės ne tik išmoko geriau planuoti savo finansus, bet ir ėmė labiau vertinti laiką, kurio šiandieniniame gyvenime nuolat trūksta. Didelis plotas ir kaina pailgina statybų laiką. Pirmasis būstas retai kada būna prabangus ir jo statybos nesitęsia pusantrų ar keletą metų, kaip anksčiau.
Nuo 2016 lapkričio pirmosios padidėję pastatų energinio naudingumo reikalavimai gali pristabdyti gyvenamųjų namų projektavimą ir statybą, nes vidutiniškai tokio namo statybos kaina pakyla apie 15–20 procentų. Tikėtina, kad dėl šios priežasties daugės ir norinčiųjų statytis mažesnio ploto namus.

Statybų ateitis ir tenencijos
Neseniai žiniasklaidoje buvo galima skaityti, kaip greitai išgraibstyti mažos ploto gyvenamieji namai šalia Kauno, o taip pat gal ir patys pastebėjote, jog keičiasi žmonių elgesys – namai nebestatomi su mintimi, kad atžalos į namus parves žentą ir marčią, o uogienių ir kompotų gamybą (ir jų laikymas) keičia kiti pomėgiai.

Kaip tai veikia rinkos pasiūlą? Šiuo metu nedideli namai sparčiai populiarėja tiek kaip sezoniniai statiniai gamtoje, tiek kaip gyvenamoji vieta. Žmonės vis dažniau namą statosi žinodami, kiek laiko jame gyvens, todėl neinvestuoja į nereikalingą plotą. Vis dažniau pasitaiko žmonių, kurie statosi nedidelį namą su mintimi, jog prireikus galės papildomai pastatyti antrą aukštą, ar išplėsti namo erdves. Dažniausiai tai – žmonės, kurie labiau prisiriša prie vietos. Vis dėl to tokia praktika tiek iš architektų, tiek ir iš užsakovų reikalauja atidžiau pažvelgti į projektą, nes dar projekto vykdymo stadijoje reikia numatyti kiek ir ko bus pastatoma. Mažieji namai iki 80 kv. m. savo statybos ir eksploatacijos kaina yra puiki alternatyva jauniems žmonėms, kurie gali už sąlyginai nedidelę sumą pasistatyti nuosavą pirmąjį namą.  Tokios patalpos kaip rūsys, baseinas ar pirtis name yra vis mažiau aptinkamos. Šias patalpas, jeigu tikrai yra poreikis, daug efektyviau atskirti į atskirą statinį šalia namo.

Šiuo metu daugiausia diskusijų sulaukia automobilio vieta. Automobiliai dabar yra keičiami pakankamai dažnai, todėl ir jo saugojimas nebėra toks būtinas – vis dažniau yra įrengiamos atviros stoginės automobiliams. Tai leidžia sutaupyti pinigų statybos metu, o ir estetinis vaizdas daug geresnis. Vertinant namų estetiką, žmonės vis dažniau ryžtasi investuoti į namo fasadus, tačiau namų tūriai vis dar tradiciniai – dviejų šlaitų. Ateityje tai turėtų pasikeisti, nes padidinus pastatų energetinį naudingumą efektyviau bus naudoti plokščius stogus.